NBA

National Basketball Association, poznatija pod skraćenicom NBA, je najjača profesionalna košarkaška liga na svijetu i jedna od glavnih profesionalnih sportskih liga u Sjevernoj Americi. Trenutno u njoj sudjeluje 29 klubova iz SAD-a i 1 iz Kanade.

Liga je osnovana u New Yorku 6. juna 1946. pod nazivom Basketball Association of America, skraćeno BAA. Ime National Basketball Association usvojila je u jesen 1949. nakon što se udružila s konkurentskom ligom National Basketball League.

Sadržaj [sakrij] 1 Historija lige
2 Sezona
3 Nagrade u NBA
4 Aktuelni timovi
5 Vanjski linkovi
//

Historija lige [uredi] Basketball association of America je košarkaška liga koju su 1946. godine osnovali vlasnici velikih sportskih dvorana. Iako je i ranije bilo pokušaja, da se osnuje profesionalna košarkaška liga, ova liga je bila prva koja je pokušavala da svoje utakmice, uglavnom odigrava u velikim dvoranama, velikih gradova. Sam kvalitet igre, nije bio bolji u odnosu na druge lige. Utakmica odigrana 1.novmbra 1946. godine, između Toronto Huskiesa i New York Knickerbockersa , zapisana je kao prva zvanična utakmica NBA lige.

Spajanjem liga BAA i NBL, nastaje ime National basketball association, i liga se proširuje na 17 klubova, smještenih u manjim i većim gradovima. Sljedećih godina dolazi do opadanja broja klubova, da bi 1954. godine liga brojala samo 8 klubova, što je najmanji broj u historiji.

Teška situacija, u kojoj su se klubovi nalazili, je dovela do preseljenja klubova iz manjih gradova u veće.

U periodu od 6 godina (1949-1954), Minnaepolis Lakersi, koje je predvodio centar George Mikan, osvajaju 5 NBA titula, čime pstaju prva NBA dinastija. Da bi se ubrzala igra, uvedeno je pravilo o ograničenju napada na 24 sekunde.

1956. godine u ligu dolazi Bill Russell, i sa Boston Celticsima osvaja 11 NBA titula u 13 sezona. Centar Wilt Chamberlain, dolazi u ligu 1959. godine i postaje najveća zvijezda lige u narednoj deceniji, postavljajući rekorde u statistikama poena i skokova (100 poena na jednoj utakmici).

Tokom tog perioda dolazi do novog preseljenja klubova u veće gradove i prvog proširenja lige.

1967. godine liga se suočava sa novom konkurencijom, u vidu novoosnovane košarkaške lige American basketball association (ABA). U narednom periodu,vodila se velika borba između ove dvije lige, oko dovođenja novih talenata,kao i već afirmisanih igrača i košarkaških sudija. 1976.godine dolazi do raspada ABA lige, i 4 kluba iz te lige prelaze u NBA. Time se broj klubova povećava na ukupno 22.

1979. godine uvedeno je novo pravilo, tri poena šut preuzeto iz ABA lige, u cilju oživljavanja igre. Iste godine dva nova igrača, Larry Bird i Magic Johnson dolaze u NBA, čime započinje period povečanja interesa gledalaca za ligom. Bird je predvodio Celticse do 3 titule; a Johnson Lakerse do 5.

Michael Jordan dolazi 1984. godine i slijedi novi porast interesovanja, usljed čega se, 1989. godine, liga se ponovo proširuje, sada na 27 klubova. U periodu 1991-1998. godina Jordan sa Bullsima osvaja 6 titula.

U tom peridu dolazi do globalizacije lige, i sve većeg broja neameričkih igrača koji pristižu u NBA, i imaju značajne uloge u svojim klubovima. Zbog štrajka igrača 1998. godine, početak sezone je kasnio i klubovi su odigrali 50 utakmica, umjesto 82 u regularnim sezonama.

Sezona 2006-07. započinje novom loptom, napravljenom od sintetičkih materijala, i posebnog dizajna. Ovo je prva promjena lopte u 35 godina, a tek druga u 60. Ipak, nakon mnogih pritužbi na neposlušnost lopte, od strane igrača, 1. januara 2007. godine, ponovo je u upotrebi, stara, kožna lopta.

Trenutno u ligi igra 30 klubova,a komesar lige je David Stern.



Sezona [uredi] Regularna sezona NBA lige počinje u jesen, obično krajem oktobra ili početkom novembra, a u njoj svaki klub igra 82 utakmice jednako raspoređene na domaće i gostujuće. Liga se dijeli na istočnu i zapadnu konferenciju, a svaku čini 15 klubova podijeljenih u tri divizije. Jedan klub u regularnoj sezoni četiri puta igra sa svakim protivnikom iz iste divizije, tri do četiri puta s protivnicima iz ostale dvije divizije u istoj konferenciji i po dva puta s protivnicima iz druge konferencije.

U februaru se tradicionalno održava godišnja All-Star utakmica. Prije te utakmice, navijači u SAD-u, Kanadi i širom svijeta, preko interneta biraju po pet igrača iz svake konferencije, a oni s najviše dobivenih glasova pojavljuju se u početnoj petorci utakmice. Treneri također glasaju kako bi odabrali ostalih 14 igrača koji će All-Star utakmicu započeti kao rezerve.Igrač sa najboljim učinkom tokom utakmice dobiva MVP nagradu(najkorisniji igrač). Nedugo nakon All-Star utakmice igrači više ne mogu do kraja sezone mijenjati klub unutar lige.

Regularna sezona završava krajem aprila, kada započinje doigravanje (eng. playoff) u koje se uvrštava po osam najboljih klubova iz svake konferencije. U prvom krugu doigravanja klubovi su podijeljeni u četiri para, a u svakom paru isti protivnici igraju međusobne utakmice sve dok jedan od njih ne ostvari četiri pobjede kako bi se kvalifikovao u konferencijsko polufinale. Dva kluba koji u polufinalu prvi ostvare četiri pobjede ulaze u konferencijsko finale u kojem također igraju do četiri ostvarene pobjede. Pobjednici konferencijskih finala međusobno se susreću u NBA finalu, koje se održava tokom juna, a klub koji u njemu prvi ostvari četiri pobjede postaje prvakom lige.



Nagrade u NBA [uredi] NBA Najkorisniji igrač
Najkorisniji igrač NBA finala
NBA Igrač sa najboljim napretkom
NBA Odbrambeni igrač godine
NBA Šesti igrač godine
NBA Ruki godine
NBA Trener godine


Title.

Dallas Mavericks Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije Idi na: navigacija, pretraga Dallas Mavericks Konferencija Zapadna konferencija Grupa Jugozapadna grupa Osnovan 1980 Historija Dallas Mavericks
1980 Dvorana American Airlines Center Grad Dallas Boje kluba ponoćna plava, bijela, plava, zelena, srebrena Vlasnik Mark Cuban Glavni trener Avery Johnson Šampion 0 Konferenciski Šampion 1 (2006) Grupni Šampion 2 (1986-87, 2006-07) Dallas Mavericks (skraćeno Mavs) je košarkaški klub, lociran u Dallasu, SAD. Igraju u NBA ligi. Vlasnik kluba je Mark Cuban.

Sadržaj [sakrij] 1 Domaće dvorane
2 Historija 2.1 Put ka uspjehu
2.2 Godine za zaborav
2.3 Novi početak
2.4 Finale 2006

3 Značajni pojedinci 3.1 U Kući slavnih
3.2 Zaslužni pojedinci
3.3 Penzionisani brojevi

4 Vanjski link
//

Domaće dvorane [uredi] Reunion Arena (1980-2001)
American Airlines Center (2001-i dalje)


Historija [uredi] 1979. godine, Don Carter i Norm Sonju su zatražili, od NBA lige, pravo na osnivanje novog kluba u Dallasu. Naredne godine im je odobreno i Mavericksi su platili 12 miliona dolara za ulazak u ligu.

Tim je dobio ime po Maverick seriji u kojoj je jedan od suosnivača glumio istoimeni lik.

U prvoj utakmici Mavericksa, pobjedili su San Antonio Spurse, rezultatom 103-92, ali su sezonu završili sa omjerom 15 pobjeda i 67 poraza. Međutim, u toku sezone Mavsi su doveli Brad Davisa, koji je u zadnjih 26 utakmica sezone (koliko je i odigrao) bio najbolji asistent kluba. Proveo je narednih 12 godina u klubu, a Mavericksi su penzionisali njegov dres sa brojem 15.

NBA draft 1981. godine spletom sretnih okolnosti donosi Mavsima tri značajne pozicije za izbor igrača. U klub dolaze; kao prvi izbor Mark Aguirre, 9ti Rolando Blackman i 24ti Jay Vincent.

Sa novim pojačanjima Mavsi su završili sezonu sa omjerom 28-54, te prepustili zadnje mjesto u grupi ekipi Utah Jazza.

Poboljšanje je uslijedilo u sezoni 1982-83, koju su završili sa 10 pobjeda više. Ipak doigravanje im je izmaklo za 7 pobjeda.

Mark Aguirre je pedvodio ekipu sa prosjekom od 24,4 poena po utakmici, čime je bio šesti u NBA ligi.



Put ka uspjehu [uredi] Iako tek četvrta sezona Mavericksa, uspjeli su ući u doigravanje, završivši sezonu pozitivnim omjerom 43-39. Aguirre je završio sezonu kao drugi strijelac lig, sa prosjekom 29,5 poena.

U prvom krugu doigravanja su pošli Seattle SuperSonicse (omjerom 3-2), ali su Los Angeles Lakersi, prdvođeni Magic Johnsonom ipak bili preveliki zalogaj za mladu ekipu Mavsa.

Ponovo su se vratili u doigravanje, u sezoni 1984-85 , ali su ispali u prvom krugu od Portland Trail Blazersa.

Omjer 55-27, 1987.godine, i velika očekivanja u doigravanju, su poremetili mladu ekipu i ispali su u prvom krugu.

Predvođeni Aguirreom, koji je po šesti put uzastopno vodeći strijelac ekipe, Mavsi sezonu 1987-88 završavoju sa omjerom 53-29. Relativno lagano dolaze do konferencijskog finala, što je tada bio najveći uspjeh kluba.

Lakersi su ponovo bili uspješniji, i u finalu konferencije, u 7 utakmica, savladali Mavse.



Godine za zaborav [uredi] Naredne sezone Aguirre odlazi iz ekipe i uz povrede i razna nesportska ponašanja igrača, Mavsi propuštaju doigravanje.

Iako su 1990. godine igrali u doigravanju, ispali su u prvom krugu.

Uslijedio je period neigranja u završnici u kojem je bilo mnogo razmjena igrača i promjena trenera, kao i veliki broj visokih izbora na draftu

Najvažniji događaji, u pogledu igračkog kadra, iz tog perioda su bili dovođenje igrača Michael Finleya (1996), Dirka Nowitzkog i Steve Nasha (1999).

Možda i najvažniji događaj, je bio kupovina Mavsa od strane Mark Cubana za 285 miliona dolara, 1. januara 2000. godine. Kao bivši vlasnik sezonske ulaznice, Cuban je odredio novi pravac u popularizaciji kluba. Njegovi kontravezni potezi (dozvolio je Rodmanu da živi u njegovoj kući čitavu sedmicu) učinili su ga jako popularnim među navijačima, a samim tim i popularnost kluba je porasla. Takođe je kažnjavan milionskim ciframa zbog kršenja NBA pravila na terenu.



Novi početak [uredi] Predvođeni trojcem, Nowitzki, Finley i Nash, Mavsi u prvoj sezoni sa novim vlasnikom, ulaze u doigravanje i postaju redovan učesnik završnica.

2003. godine ponovo veliki uspjeh, konferencijsko finale protiv San Antonio Spursa. U trećoj utakmici, kod rezultata 1-1 u utakmicama, vodeći igrač Dirk Nowitzki je povrijedio koljeno, čime je propustio ostatak finala. Nakon toga Spursima nije bilo teško proći Mavse omjerom 4-2.

2004. godine, po isteku ugovora, Steve Nash odlazi iz kluba, što je u velikoj mjeri unazadilo napadačku igru Mavsa, ali sa novim pojačanjima klub je pojačao igru u odbrani.

Naredne godine ispadaju u drugom krugu doigravanja, od Phoenix Sunsa, koje je predvodio, upravo, bivši igrač Mavericksa Steve Nash.

Sezonu 2005-06 završavaju sa omjerom 60-22, a u finalu konferencije ponovo Sunsi i ponovo Nash. Ovaj put su slavili Mavsi i prošli u NBA finale, po prvi put u historiji kluba.



Finale 2006 [uredi] U finalu su ih čekali prvaci Istočne konferencije Miami Heat.

Mavericksi su pobijedili u prve dvije utakmice, a u Dalasu su već počeli planiranje velike parade.

U trećoj utakmici su vodili sa 13 poena razlike, sa manje od 7 minuta do kraja, ali su ipak izgubili 98-96 u jednoj crnoj seriji 22-7 za Heat.

Nakon toga Dwyane Wade je predvodio Heat do osvajanja titule, postižući u 4 pobjedničke utakmice 36 i više poena.

Igrači Mavsa su pravili greške u ključnim momentima i redovno fulali odlučujuća slobodna bacanja.

Kao posljedica nervoze Mavsi su činili poteze koje su čelnici NBA kaznili sa 250 000 $ za Cubana 5 000 $ za Nowitzkog i Jerry Stackhouse utakmicom neigranja.



Značajni pojedinci [uredi]

U Kući slavnih [uredi] Alex English


Zaslužni pojedinci [uredi] Don Carter osnivač kluba
Mark Aguirre
Jay Vincent
Michael Finley
Jason Kidd
Jamal Mashburn
Steve Nash
Dennis Rodman


Penzionisani brojevi [uredi] 15 Brad Davis, bek, 1980-92
22 Rolando Blackman, bek, 1981-92


Njemacka se plasirala na Olimpijiske Igre 2008 u Pekingu


Dakle,jos jednom,Njemacka ide na olimpijadu,ali ovaj put je to ostvarenje snova 2 NBA Igraca-Chris Kaman i Dirk Nowitzki
Njemacka je pobijedila sve 3 utakmice u grupi,ali izgubila proziv Hrvatske,
Ali pobijedili su Puerto Rico i uzeli zadnju kartu.